Konferencja w Łęcznej

10.02.2020

3138__DSC0002,HDTV,1080.jpg


3139__DSC0162,HDTV,1080.jpg


3140__DSC0193,HDTV,1080.jpg

3142__DSC6974,HDTV,1080.jpgFOT.  Sławomir Pięciak, Agencja Fotograficzna FOTOOKO


Panorama Lubelska

W dniu 8 lutego 2020 roku w Centrum Kultury w Łęcznej odbyła się PIERWSZA KONFERENCJA NAUKOWO-METODYCZNA W ŁĘCZNEJ „Jak skutecznie kształcić współczesnych uczniów?” Jej organizatorami byli: Wydział Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej oraz Kopalnia Wiedzy MatMartyna Martyna Królikowska z Łęcznej. Konferencja zorganizowana została po raz pierwszy, ale będzie odbywać się cyklicznie co roku.

W ramach konferencji uczestniczyło ok. 100 nauczycieli ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczelni oraz doradcy metodyczni. Rozmawiano o metodach nauczania w szkołach, dzięki którym uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne im we współczesnym świecie. 

W programie konferencji odbyły się wykłady zaproszonych gości, m.in. nauczycieli akademickich z uczelni wyższych w Lublinie oraz ekspertów i doradców metodycznych z regionu. W ramach konferencji zorganizowano także panel dyskusyjny zatytułowany „Dobre praktyki w procesie kształcenia”. Uczestnicy dyskutowali m.in. o takich dobrych praktykach w procesie nauczania i uczenia się, jak: konsultacje dla uczniów, empatia i życzliwość w stosunku do uczniów, cierpliwe i wielokrotne tłumaczenie trudnych zagadnień, powtarzanie poznanych niedawno treści przed rozpoczęciem kolejnego etapu przekazywania wiedzy, systematyzowanie wiedzy ucznia i nauka układania wiedzy w logiczny ciąg myślowy, urozmaicanie prac domowych. Podkreślono wielokrotnie, że edukacja jest ważną inwestycją społeczną i gospodarczą. Uczniowie, którzy dziś uczęszczają do szkół, w przyszłości decydować będą o sile i jakości kapitału społecznego i naukowego naszego kraju. Na zakończenie konferencji podsumowano, że skuteczna realizacja podstawy programowej wymaga od nauczycieli m.in. otworzenia się na nowe metody nauczania i zastosowanie narzędzi cyfrowych. Stąd wynika potrzeba i konieczność wymiany doświadczeń i poszukiwania nowych rozwiązań w procesie kształcenia.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17