Dziesięć dni obfitujących w kilkadziesiąt bezpłatnych warsztatów, prelekcji i spotkań prowadzonych przez przedstawicieli lubelskich uczelni i firm z branży informatycznej. To wszystko w Lublinie w dniach 7-16 listopada z okazji 10. urodzin inicjatywy Lubelska Wyżyna IT.
– Mija dekada odkąd Miasto opracowało i wdrożyło unikalny projekt wsparcia dla jednej z priorytetowych branż Lublina. W ciągu ostatnich 10 lat, poprzez działania w ramach inicjatywy Lubelska Wyżyna IT, doszło nie tylko do imponującego rozwoju tego sektora w naszym mieście, ale przede wszystkim do stworzenia zintegrowanego i zaprzyjaźnionego środowiska. Lublin postrzegany jest dziś jako kluczowa lokalizacja tej branży w Polsce Wschodniej, którą zasila ponad 2,5 tys. firm, w których zatrudnienie znalazło blisko 5 tys. specjalistów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
10-lecie Lubelskiej Wyżyny IT to święto całego środowiska informatycznego, pełnego pasjonatów i specjalistów z zakresu nowych technologii, reprezentujących firmy, instytucje otoczenia biznesu, uczelnie a także szkoły. W programie obchodów przedstawiciel każdej z tych grup może znaleźć coś dla siebie. W agendzie wydarzeń przewidziano warsztaty i prelekcje m.in. z zakresu: programowania w języku Python, tworzenia gier komputerowych, sztucznej inteligencji, przyszłości świata IT, tworzenia aplikacji mobilnych w technologii React Native, grafiki 3D, internetu rzeczy czy też cyberbezpieczeństwa. W ofercie znalazły się także meetupy technologiczne z takich obszarów jak np.: Modele tabelaryczne Analysis Services, chmura AWS, App-like reports – interaktywne raporty w Power BI czy projektowanie assetów 3d do gier. Uczestnicy będą dodatkowo mieli okazję do udziału w indywidualnych spotkaniach z przedstawicielami firm, zapoznania się ze specyfiką pracy wewnątrz organizacji, poznania wymagań na poszczególnych stanowiskach pracy, a także uzyskania cennych porad jak rozpocząć karierę w tym sektorze.
– W programie wydarzenia znalazła się także szeroka oferta prelekcji i warsztatów dla młodzieży, wpisująca się w obszar działań w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Część z uczniów właśnie w tym momencie podejmuje jedne z najważniejszych decyzji w swoim życiu, dotyczące wyboru kierunku studiów oraz miasta, w którym chcieliby kontynuować edukację. Jestem przekonana, że nawiązanie kontaktu z uczelniami oraz przyszłymi pracodawcami tylko dodatkowo utwierdzi ich w przekonaniu, że Lublin to doskonałe miejsce do własnego rozwoju zawodowego – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.
Pełny program zawierający szczegółowe opisy wydarzeń oraz regulamin Obchodów 10-lecia Lubelskiej Wyżyny IT znajdują się na stronie https://lwit.lublin.eu/10-lecie/. W przypadku każdego z wydarzeń obowiązuje indywidualna forma zapisów (informacja o sposobie rejestracji znajduje się w opisach poszczególnych wydarzeń).
Organizator: Wydział Strategii i Przedsiębiorczości Urząd Miasta Lublin
Współorganizatorzy: Arcus Systemy Informatyczne Sp. z o.o., Billennium S.A., Bottega IT Minds Sp. z o.o., Britenet Sp. z o.o., Capgemini Polska Sp. z o.o., Codema Sp. z o.o., Comarch S.A., CosmoEye Sp. z o.o., CyberSkiller Sp. z o.o., DataArt Poland Sp. z o.o., Derave Software Sp. z o.o., Emedia Sp. z o.o., Edge One Solutions Sp. z o.o., FINANTEQ S.A., Lingaro Sp. z o.o., Fundacja Lublin GameDev, LubQA - Lublin Software Quality Assurance and Testing Group, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Niepubliczne Technikum Programistyczne Techni Schools w Lublinie, Orange Polska S.A., Firma Usługowa POLMARK Paweł Grochowiec (Polmark.net), Pyramid Games S.A., Sollers Consulting Sp. z o.o, Spółka Inżynierów SIM Sp. z o.o, Academy Spice Gears Poland Sp.z o.o, Transition Technologies S.A., Koło Naukowe Architektów Informacji UMCS, Koło Naukowe Kognitywistyki UMCS, Koło Naukowe Technologii Informatycznych i Multimedialnych "TeamWEB", dr Tomasz Szyborski, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17